2. července 2024
Ve svém předposledním příspěvku této série úvah jsem spekuloval, že blížící se krize povede ke vzniku zcela jiného systému řízení a financování VaVaI než je systém stávající. Jak rychle tato krize nastane a jako bude mít formu samozřejmě nevíme. Pokud je ovšem vznik nového systému směřujícího k výraznému zvýšení inovativnosti naší ekonomiky touto krizí podmíněn, vzniká otázka: co se dá dělat teď?
Přemýšlivému člověku, který notabene třeba už není úplně nejmladší, tak zbývají v dané situaci jen dvě cesty:
Přiznám se, že mému naturelu je bližší druhý postoj. Obávám se však, že např. ani makroekonomická transformace, o které hovoří bývalý prezident, by nebyla dostatečná. Svět není jen makroekonomie a Václav Klaus vždy dával přednost Friedmanovi před Schumpeterem. Jakékoliv úvahy o budoucí organizaci společnosti musí zahrnovat diskuzi o nových typech a modelech sociálních interakcí (pracovních, ekonomických, kulturních i sociálních) zprostředkovaných digitálními technologiemi.
Pokud získal někdo při čtení posledních řádků pocit, že se jedná o úvahy zcela megalomanské, pak má možná i pravdu. Na druhé straně: úvahy o mírném pokroku v mezích zákona jsou nudné a málokdy vedou k něčemu jinému než hezké povídce. Myslím proto, že úvahy nad vědou a inovacemi v nadcházejícím novém světě mají smysl.
Osobně si vůbec netroufám diskutovat tento problém v celé jeho komplexnosti (byť bych se velmi rád se seznámí s někým, kdo by toho schopen byl) a proto se raději vrátím na pole, které trochu znám, a to je věda, výzkum, vývoj, inovace a transfer technologií. I tady je o čem přemýšlet! A kladu si otázku: kde jsou dnes Ti, kteří budou jednou designovat a budovat nový systém řízení VaVaI v ČR?
Podrobnější studium etap předcházejících velkým společenským zvratům ukazuje, že vždy před tímto zvratem bylo možno vysledovat jednotlivce a skupinky s nekonformními názory, kteří díky změnám poměrů měli možnost později své myšlenky realizovat. Nemusíme myslet zrovna nad Jakobíny před Velkou francouzskou revolucí – stačí si vzpomenou na článek v jednom českém okrajovém časopise v roce 1989. Z něj vlastně jenom asi dva odstavce byly „nekonformní“ a nikdo by si tenkrát nepomyslel, že autor termínu „pozitivní deviace“ se stane později tak významným hráčem na české politické scéně!
Kde jsou tedy ostrůvky pozitivní deviace, zabývající se diskusí o možné budoucí formě systému řízení VaVaI? Asi stěží lze očekávat (snad s výjimkou opravdu několika výjimečných jedinců), že tyto úvahy přijdou z akademické sféry, to by většině kapříků příliš zavánělo vypuštěním rybníka. Ještě méně bych to čekal ze sféry politické: současná kvalifikace požadovaná po úspěšném politikovi politika vylučuje použití přístupu kreativní destrukce, který je v daném případě nezbytný. Moc nevěřím ale ani v businessovou sféru – úspěšní podnikatelé často postrádají potřebný mimo-ekonomický nadhled a většinou nejsou schopni si to připustit. Ale nezoufejme, třeba nás Druhá ekonomická transformace (Druhá ekonomická transformace (druhaekonomickatransformace.cz)) překvapí!